Levätyn viikonlopun jälkeen startataan uusi viikko käyntiin pirtsakalla pinkillä 🙂 Maanantai onkin itse asiassa suosikki arkipäiväni. Treenijuttuja heti aamusta alkaen ja motivoituneista treenattavistani saan itsekin energiaa. Päivän kruunaa kuulatunti Somatic Studiolla. Ihana huomata treenattavien kehitys ja sen myötä kasvava itseluottamus 🙂
Viikko alkaa pirteällä tuorepuristetulla mehulla. Ihana pinkki väri tulee punajuuresta. Punajuuri mm. puhistaa ja vahvistaa elimistöä (etenkin raskausaikana, jos hemoglobiiniarvot ovat alhaalla). Se myös elvyttää aineenvaihduntaa, edistää kuona-aineiden ja myrkkyjen poistoa elimistöstä, lievittää kipuja ja tulehduksia ja sen on todettu olevan myös tehokas apu vaihdevuosiin. Yksinään punajuuri on erittäin vahva juoma, ja se kannattaakin mehustaa muiden kasvisten tai/ja hedelmien kanssa.
Beet The Juice
1 iso Punajuuri
4 Porkkanaa
2 Appelsiiniä
1 Sitruuna
pala Inkivääriä
Pese ja kuori juurekset. Mehusta!
Heidi xx
Moi! Millainen mehustin sulla on käytössä? Voitko suositella jotain merkkejä?
Moikka Salla,
Mulla on käytössä Philipsin HR1871. Ostin reilu vuosi sitten ja toimii loistavasti! Eli tätä ainakin voin lämpimästi suositella.
Terveisin Heidi